Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Την πρώτη νίκη της, στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Παρτιζάν στο Βελιγράδι, αφού κέρδισε τη Μπάγερν Μονάχου με 86-78 (Τα δεκάλεπτα: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78) για την 3η αγωνιστική και πλέον και οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ (1-2). Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα μπορούσε να έχει νικήσει και πιο εύκολα, με δεδομένο ότι ήταν μπροστά και με +22 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έστω και έτσι, πέτυχε τον βασικό στόχο της νίκης. Αυτό ήταν και το πρώτο εντός έδρας ματς της Παρτιζάν στην διοργάνωση της φετινής σεζόν.

Πλέον και οι δύο ομάδες θα παίξουν ξανά την Πέμπτη (17/10) για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με την Παρτιζάν να παίζει στο Βελιγράδι αλλά ως… φιλοξενούμενη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (21:05), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί την Παρί στη Γερμανία (21:45). Πρώτος σκόρερ της Παρτιζάν ήταν ο Στέρλινγκ Μπράουν (22π., 4ρ.), ενώ για τη Μπάγερν αντίστοιχα ήταν ο Αντρέας Ομπστ (15π.).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν συγκεντρωμένα και ήδη από το τέλος της 1ης περιόδου προηγήθηκαν με 24-15, ενώ έφτασαν και στο +22, με 45-23 στο 17’, δείχνοντας να έχουν ήδη καθαρίσει το ματς. Οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 49-32, ενώ τελείωσαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 71-52. Η Μπάγερν αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 74-67 στο 36’, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει άλλο και η Παρτιζάν κέρδισε με 86-78.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Πατήστε εδώ για την κατάταξη

Παίκτης – κλειδί

Ο Κάρλικ Τζόουνς της Παρτιζάν είχε 14 πόντους (6/6β., 4/6δ., 0/2τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη, 4 κερδισμένα φάουλ και το κορυφαίο Efficiency με 19.